Shrnutí:

Great Divide Mountain Bike Race je legendární MTB závod přes celé USA z Kanady do Mexika s délkou 4 418 km a celkovým převýšením skoro 70 km. Tady je celková mapa trasy.

Závod se jede naprosto bez podpory po ofroadových cestách podél rozvodí Tichého a Atlantického oceánu – Continental divide.  Není to tedy nic pro sprintery ani milovníky jednotvárného počasí. Trasa vede v horách kanadských provincií Alberta a British Columbia a ve státech USA Montana, Idaho, Wyoming, Colorado a New Mexico.

stezka v horach

Kdo se dokodrcá (či přiřítí) do cíle bude mít v nohách převýšení odpovídající osminásobnému výstupu na Mount Everest tedy něco kolem 70 km.

Medvědů a pum amerikcýh je na prvních tisícovkách km prý více než lidí. Poměr snad trochu srovná průjezd závodníků, kterých se v r. 2015 postavilo na start 132 bajkerů. Z nich cestu dokončilo 80 nejodolnějších.

Něco málo o pravidlech

  • Dobrá zpráva – startovné je ZADARMO! Tedy pokud nepočítáte takové drobnosti jako letenka, vybavení, jídlo a především kompoletní pořízení nových komponentů před a po závodě, …
  • Špatná zpráva – organizátoři Tour Divide pouze poskytují webový rámec (web-based framework) pro přípravu jezdců a sledování jejich postupu či příspěvků na blogu závodu.
  • Každý jede dle svého, vše potřebné si veze nebo musí obstarat z komerčně dostupných zdrojů cestou. Není dokonce ani dovoleno žádat o pomoc byť nahodilou – no snad by možná prošlo, kdybych při útěku před medvědem volal Hilfe 🙂
  • Startuje se kdykoliv a libovolným směrem (ze severu na jih i obráceně) , ale s ohledem na nejvyšší místa s výškou přes 3 500 m n.m. nejlépe v létě. Neformální společný start nazývaný Grand depart‘ tradiční zahájení sezóny probíhá 2. víkend v červnu.
  • Jede se dle GPS nebo dle map  vydaných organizací Advebture Cycling Association
  • GPS navigace jsou povoleny, ale  nejsou nezbytné. SPOT GPS trackery jsou však silně doporučovány a díky jejich obousměrné komunikaci je možné sledovat polohu závodníků cca každých 5 minut na stránkách Leadeboard.
  • Mobily jsou také povoleny, ale dostupnost signálu je na GDMBR velmi řídká, kolem ~15% trasy. Nedoporučuje se spoléhat na mobilní komunikaci, naopak se doporučuje si obstarat nějakou (pro nás obstarožní) telefonní kartu.
  • no a to je z toho hlavního asi tak všechno